19 Mayıs 1919, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Türk milletinin kahramanlık destanı yazarak kazandığı bağımsızlık mücadelemizin başlangıç tarihidir.

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı bu kurtuluş meşalesi, tüm yurdu sarmış, yüce Türk milletinin dünyada emsali görülmemiş bağımsızlık mücadelesine ışık olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal’in; istiklal ve istikbal mücadelemizin başladığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı böylesine önemli bir günü “Tüm ümidim gençlerdedir.” dediği Türk gençliğine bayram olarak armağan etmesi, onlara verdiği değerin ve güvenin en güzel ifadesidir.

Ömrünü Türk milletine adayan Gazi Mustafa Kemal, “Milletin bağrından temiz bir kuşak yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak.” diyerek Türkiye Cumhuriyeti’ni gençlere emanet etmiştir. Aydınlık, ileri ve güçlü bir Türkiye için gençliğin iyi yetişmesi gerektiğini her fırsatta vurgulamış, Türk gençliğinin eğitimini her şeyden üstün tutmuştur.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor; Cumhuriyetimizin yılmaz bekçisi gençlerimizin ve yüce Türk milletinin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.